Теми по месеци
Годината е организирана в теми по сезони и месеци, като темите могат да бъдат променяни в течение на годината, в зависимост от това, което е подходящо, интересно и смислено за децата в съответния момент. Искаме знанието, получено от децата да бъде част от тяхното ежедневие, така че да е истинско и трайно. Затова и повечето от груповите дейности в съответния месец (засягащи математика, езици, природа, изкуства, музика, спорт) ще бъдат свързани със съответната тема за месеца.









Български език
Децата се учат да разпознават буквите в имената си, изписвайки ги с различни материали (прежда, камъчета, сламки, плат, в пясък ...).
В месеца за противоположностите децата играят на домино с картинки с противоположно значение за музика, мерки, емоции, физически качества, дейности, пространство, време и т.н. за обогатяване на речника и съставят история с възможно най-голям брой противоположности.

Математика
В месеца за водата, децата сравняват форма, обем, количество и правят изводи, като пълнят, преливат, допълват, отливат вода от еднакви/различни по големина и форма съдове.
В месеца за 5-те сетива децата мерят количества в грамове и милилитри, приготвяйки по рецепти вкусни неща за хапване. Месеца за българските традиции децата свързват с алгоритмични поредици от геометрични фигури, използвани като фон в картините на Владимир Димитров Майстора и такива, измислени от самите тях.

Околен свят
Децата лично участват в съставянето на правилата за поведение, грижат се за растенията, за чистотата и реда.
В месеца за водата експериментират, за да открият различните агрегатни състояния на водата по време на нейния кръговрат. В месеца за българските традиции всяко дете носи снимки или рисунки с най-красивите места в България, които е посетило.

Конструиране
В месеца за водата децата о ткриват различни свойства на материалите и реакцията им при контакт с вода: смесване на вода, хартия и брашно и изработване на релефни картини, какво плува/потъва, поема/отблъсква вода.
В месеца за противоположностите правят първата си книжка с противоположности и търсят такива в творчеството на Пиет Мондриан (с неговите вертикални/хоризонтални линии, подредени /разхвърляни шкафове).
Изобразително изкуство

Децата откриват Пиет Мондриан и Хундертвасер, свързвайки произведения на Мондриан с подредбата в стаите, двора, детските шкафчета, рисувайки нашата детска градина и двора със спирали и цветни прозорци по подобие на Хундертвасер.
В месеца с темата за водата, децата се опитват да предадат движението на водата и усещанията си от допира с нея чрез техники, използвани от Джаксън Полък и Хундертвасер – изливане и пръскане боя върху платно, използване на вълнообраззни линии, спирали, концентрични кръгове.

Музика
В месеца за водата, децата слушат "Игра на водата" от Равел; свирят на саморъчно изработен музикален инструмент с вода.
В месеца за 5-те сетива правят „звукова карта“, слушайки шумовете на двора и откривайки посоката и източника им, изработват собствени музикални инструменти с различни зърна, за различно звучене.


Спортни занимания
В месеца за петте сетива, децата вървят боси по „сензорна пътека“, направена от самите тях от камъчета, мъх, пясък, листа, трева, дървени стърготини и трупчета и всякакви други интересни материали.













